fbpx

Cechy zużycia wycieraczek

Dostrzegasz te objawy u siebie ? Najwyższy czas wymienić wycieraczki ! Sprawdź nas znajdź najbliższy punkt dystrybucji gdzie kupić

Zanim będzie za późno

Obserwuj zużycie wycieraczek pod kątem uszkodzeń przedstawionych poniżej. Wymień wycieraczki zanim wpłyną one na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Pytania i odpowiedzi

1Jak dobrać wycieraczki odpowiednie dla mojego auta?
Aby dobrać odpowiednie wycieraczki zapraszamy do korzystania z naszej wyszukiwarki wycieraczek Oximo.info
2Jak odpowiednio zamontować komplet wycieraczek OXIMO?
Zapraszamy do zobaczenia OXIMO poradniki wideo, dzięki którym dowiecie się jak zamontować wycieraczki w Twoim samochodzie. Do wszystkich modeli instrukcje graficzne znajdziecie także na stronie oximo.info z wyszukiwarką wycieraczek do szyb wedle marki i modelu samochodu.
3Gdzie mogę kupić wycieraczki OXIMO?
W zakładce GDZIE KUPIĆ znajdziecie Państwo punkty naszych największych partnerów handlowych oraz ich dystrybutorów. Oximo gdzie kupić?
4Jak plasuje się cena wycieraczek OXIMO na rynku?
OXIMO jest znane z tego, że nasz stosunek jakości do ceny jest najkorzystniejszy. Jesteśmy na rynku od 12 lat, dzięki temu możemy zagwarantować niskie ceny i bardzo wysoką jakość naszych wycieraczek samochodowych do szyb. Należy pamiętać, że wycieraczki mocno wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Nie warto decydować się na zakup produktów niskiej jakości.
5Jak często należy wymieniać wycieraczki w aucie?
Z zasady wycieraczki powinno się wymieniać przed i po sezonie czyli przed zimą i po zimie. Wymiana przed zimą pozwoli nam zaoszczędzić sytuacji gdzie np. stara wycieraczka (ze względu na obniżone walory użytkowe) przymarznie nam do szyby lub uszkodzi się na tyle, że niemożliwe będzie dalsze prowadzenie pojazdu. Poza tym przez okres letni wycieraczki były wystawione na działanie promieni UV, co ma wpływ na starzenie się gumy. Kolejna wymiana wycieraczek powinna się odbyć zaraz po zimie, ponieważ o ile zima była mroźna, to guma jest w dużej części uszkodzona i może nie zbierać dokładnie wody z szyby. Oczywiście wymiana w dużym stopniu zależy od decyzji kierowcy, jeśli mamy dobrą widoczność i wycieraczka wyciera prawidłowo, to naturalnie nie ma konieczności wymiany.
6Zauważyłem, że do mojego modelu samochodu pasują wycieraczki WA jak również MT ? Czym różnią się poszczególne modele wycieraczek?
Do Twojego modelu auta pasują oba modele wycieraczek, ponieważ oba mają możliwość montażu uchwytu A. Model WA to komplet wycieraczek dedykowany do danego modelu samochodu w długościach zalecanych przez producenta. Model MT to wycieraczka wielofunkcyjna (multi-clip) z możliwości wymiany poszczególnych adapterów m.in. mocowania A. Oba modele są tak samo dobre i bez zarzutów będą działać w Twoim aucie. Wszystkie rodzaje uchwytów są zaprezentowane w naszej ofercie.
7Czy warto ponosić wysokie koszty zakupu wycieraczek w autoryzowanym serwisie?
Naszym zdaniem NIE WARTO. Wycieraczki w autoryzowanych serwisach są niekiedy kilka razy droższe niż produkty OXIMO, co nie przekłada się na jakość. Bardzo często jest bardzo podobny produkt, tyle że wyprodukowany pod marką koncernu samochodowego.
8Pióra wycieraczki - wpływ na jakość wycierania
Pióro wycieraczki jest wykonane z elementów metalowych, tworzywa sztucznego i kauczuku. Specjalna mieszanka z której zrobiono wkładkę jest odporna na niskie i wysokie temperatury, promieniowanie UV, jak i alkohole używane w płynach spryskiwaczy. Niestety nic nie jest wieczne, a czas i eksploatacja robią swoje. Piór wycieraczki w końcu twardnieje, przez co wycieraczka robi się mało elastyczna i krucha. Na zniszczenie najbardziej narażone jest tzw. żądło. Tarcie o twardszą szybę powoduje zaokrąglenie jego krawędzi, co z kolei prowadzi do spadku skuteczności wycierania. Pojawiają się liczne smugi. W miesiącach zimowych niejednokrotnie dochodzi do naderwania lub całkowitego zniszczenia żądła pióra wycieraczki. W takim przypadku musimy bezwzględnie wymienić pióro, gdyż twarde, metalowe elementy mogą porysować nam szybę, co narazi nas na wysokie koszty.
9Szyby samochodu i płyn spryskiwacza - wpływ na widoczność
W trakcie eksploatacji auta zużyciu ulega nie tylko guma wycieraczki ale i pozostałe elementy układu. Powierzchnia szyby auta jest nieustannie bombardowana drobinami piasku, kamykami, kurzem i błotem. Im starsze auto, im większy przebieg – tym bardziej zniszczona szyba. W mikroskopowym powiększeniu widać, że jej powierzchnia jest porowata niczym pumeks. Pozostałości olejów i smarów unoszone z powierzchni drogi, resztki owadów, woski z preparatów myjących mające chronić lakier auta dostają się w pory na powierzchni szyby. Wszystkie te czynniki mają wpływ na jakość wycierania i żywotność gumy. Dlatego zaleca się po myciu samochodu dokładne, ręczne umycie szyby przy pomocy preparatów przeznaczonych do mycia szyb. Zabieg ten odtłuści szybę, usunie resztki owadów, wosków i innych zanieczyszczeń. Trzeba także pamiętać o stosowaniu odpowiednich płynów do spryskiwaczy. Bardzo skoncentrowany, nieodpowiedni płyn wcale nie musi lepiej zmywać, a wręcz przeciwnie może mieć destrukcyjny wpływ na gumę wycieraczki, skracając jej żywotność. W trakcie naszych badań laboratoryjnych zaobserwowaliśmy, że jeśli nie ma dużych mrozów, najlepszy efekt wycierania uzyskuje się przy delikatnym rozcieńczaniu płynu zimowego wodą destylowaną lub demineralizowaną. Zwykła woda może pozostawić kamień w zbiorniku, przewodach i dyszach spryskiwaczy!
10Ramiona wycieraczek - istotny element układu
Bardzo ważnym, a niedocenianym elementem układu wycieraczek jest ramię. Siła docisku pióra pochodząca od sprężyny w ramieniu maleje wraz z eksploatacją auta i może spowodować złą skuteczność wycierania nawet nowych wycieraczek. Sól, błoto, piach i kurz powodują zacieranie się ruchomego przegubu ramienia, co zmniejsza docisk pióra do szyby, a w konsekwencji wycieraczki źle działają. Na szybie pojawią się smugi i niewytarte fragmenty. W skrajnych przypadkach obserwowano brak jakiegokolwiek docisku, a więc pióro w ogóle nie wycierało! W takiej sytuacji można próbować poprawić ruchomość przegubu, smarując go penetrującym olejem w aerozolu, kilkukrotnie odginając i kładąc ramię na szybę. Prawidłowa siła docisku ramienia jest szczególnie istotna przy zastosowaniu piór płaskich – bezdźwigniowych ! Jeśli ramię z jakichś przyczyn zostało przegięte (np. auto po stłuczkach, wadliwe szczotki myjni automatycznej itp.) praca pióra objawiać się może skakaniem lub zgrzytaniem, szczególnie w jedną stronę. Żądło pióra musi być ustawione prostopadle do powierzchni szyby. Jest to bardzo często spotykany problem i w takim przypadku należy skorygować geometrię ramienia lub je po prostu wymienić.
11Układ napędowy wycieraczek - częste usterki
Ostatnim elementem jest układ napędowy wycieraczek. W starszych samochodach często dochodzi do zatarcia trzpieni, na których osadzone są wycieraczki jak i elementów ślizgowych układu dźwigniowego ukrytego w podszybiu. Piski i nierówna, szarpana praca wycieraczki może być tego oznaką. Z reguły są to elementy nierozbieralne, ale użycie paru kropli penetrującego smaru – oleju może nam na jakiś czas wyeliminować to zjawisko. Także zbyt duże luzy układu powstałe na skutek eksploatacji mogą prowadzić do nieprawidłowej pracy wycieraczek. Zmienia się cała geometria układu w sposób niekontrolowany i objawy mogą być identyczne – szarpana, nierówna praca, a nawet uderzanie pióra w uszczelkę szyby. Niestety w takim przypadku jesteśmy zmuszeni wymienić cały układ napędowy wycieraczek. Wszystkie zawarte tu spostrzeżenia wynikają z przeszło trzydziestoletniego doświadczenia i badań laboratoryjnych naszej firmy. Mieliśmy na celu zwrócenie uwagi jak skomplikowaną i ważną częścią Państwa samochodu są wycieraczki. Dbajmy o każdy z elementów tego układu. Zakup tylko sprawdzonych produktów uznanych producentów mających wieloletnie doświadczenie gwarantuje jakość, Państwa bezpieczeństwo i komfort podróżowania w czasie deszczu.
polski