fbpx
wskaznik-zuzycia-wycieraczek-jak-rozpoznac-zuzycie-wycieraczek
Wskaźnik zużycia wycieraczek – jak rozpoznać zużycie wycieraczek
15 lipca, 2020
co-zrobic-aby-nie-porysowac-szyby
Co zrobić aby nie porysować szyby
15 września, 2020
budowa-wycieraczki-samochodowej

budowa-wycieraczki-samochodowej

Wycieraczka samochodowa jest niezbędnym wyposażeniem samochodu. Pozwala utrzymać w czystości szyby, których przejrzystość ma wiele wspólnego z bezpieczeństwem jazdy i widocznością drogi i pobocza. Gdy szyby naszego samochodu są zabrudzone nadmiernie, wtedy kierowca naraża siebie i innych pasażerów. Czym jest wycieraczka szyb w aucie i jak jest zbudowana?

 

Wycieraczka samochodowa – niezbędna część auta

Funkcją wycieraczek w samochodzie jest utrzymanie szyb w czystości, aby zapewnić kierowcy pełny dostęp do sytuacji na drodze. Wycieraczki czyszczą szyby samochodu z kurzu, owadów, kropel wody, śniegu i innych zabrudzeń powstających w czasie jazdy. Wycieraczki samochodowe są tak ważnym elementem bezpieczeństwa, że przy kontroli policyjnej z pewnością zostanie sprawdzone ich prawidłowe działanie. Ten element wyposażenia auta należy więc utrzymywać w stanie pełnej sprawności.

 

Wycieraczka w samochodzie osobowym i jej rodzaje

Wycieraczki w samochodzie osobowym, pomimo podobnego wyglądu i spełniania tej samej funkcji, nie zawsze są takie same. Występują w kilku wersjach.

  • wycieraczki bezszkieletowe – najprostszy i najlepiej sprawdzony typ budowy wycieraczki samochodowej. 
  • wycieraczki szkieletowe – ten typ posiada zmienione mocowanie, dzięki czemu pasuje do niektórych aut, w których nie możemy zamontować konstrukcji bezszkieletowej.
  • wycieraczki z funkcją spryskiwania – budowa tej wycieraczki zawiera element poprawiający jakość czyszczenia szyb samochodu, czyli zintegrowany spryskiwacz.
  • wycieraczki hybrydowe – połączenie konstrukcyjne wycieraczki szkieletowej i bezszkieletowej, które może dawać ciekawe efekty, np. większą wydajność przecierania szyb.
  • wycieraczki szyby tylnej – budowa wycieraczki szyby tylnej różni się od wycieraczki przedniej. Są one zwykle krótsze i bardziej wytrzymałe, ponieważ na tylnej szybie montuje się tylko jedną wycieraczkę. 

Wycieraczkę do samochodu wybieramy według modelu auta, które jest już fabrycznie wyposażone w odpowiednie mocowanie. Właściwy wybór wycieraczki będzie kluczowy dla bezpieczeństwa – jazda w czasie rzęsistego deszczu lub przy obfitych opadach śniegu zapewni kierowcy dobrą widoczność.

 

Budowa wycieraczki samochodowej w autach ciężarowych

Wycieraczki samochodowe dla dużych aut (ciężarowych, transportu publicznego) są zbudowane w specyficzny sposób. Z uwagi na wielkość szyby w autobusie czy tirze wycieraczki te są dłuższe i posiadają odpowiednie wzmocnienia, pracują bowiem na większej powierzchni szyby. Podlegają większemu tarciu, zatem w ich budowie konieczne jest zastosowanie rozwiązań stabilizujących i wzmacniających. Budowa wycieraczki samochodowej dla dużych pojazdów zapewnia więc odpowiednią sztywność, także przez zastosowanie odpowiednich materiałów. Warto sobie uświadomić, jakie znaczenie ma czysta szyba, gdy wiezie się 60 pasażerów w autobusie lub cenny ładunek transportowy. To element tzw. “biernego bezpieczeństwa” na trasie. 

 

Czyste szyby w aucie, czyli dobre i wydajne wycieraczki

Sam schemat działania wycieraczek nie jest skomplikowany. Wycieraczka, której ruchy są widoczne na szybie, jest napędzana silnikiem, którego zasada działania nie różni się od konwencjonalnego silnika elektrycznego. Budowa silniczka wycieraczek jest jednak zminiaturyzowana. Czerpie on zasilanie z akumulatora, wprawia w ruch przekładnię, a dźwignia wycieraczki wykonuje swoją pracę. 

Konstrukcja systemu wycieraczek (przedniej i tylnej szyby) mieści w sobie także ramiona wycieraczki, które stanowią nośniki dla tzw. piór, a więc elementów bezpośrednio stykających się z powierzchnią szyby samochodowej. Ramiona mogą mieć różną budowę – występują w wersji przegubowej lub bez przegubów. Do ich wytworzenia stosuje się zarówno metale, jak i plastiki. Zasięg ramion powinien obejmować całe pole widzenia kierującego pojazdem. Wtedy umieszczone na nich pióra, zaopatrzone w zwykle miękką i elastyczną warstwę przylegającą do szyby, radzą sobie ze szronem, śniegiem, deszczem i innymi zabrudzeniami – ruch ramion wycieraczki usuwa je z tafli szyby.

 

Przydatne linki: 

Jak dobrać wycieraczki samochodowe – FAQ

Instrukcje montażu wycieraczek OXIMO

Dobierz wycieraczki do każdego samochodu

Wycieraczki do szyb dla samochodów osobowych i dostawczych

Wycieraczki do samochodów ciężarowych, autobusów

Wycieraczki do samochodów klasycznych

polski