fbpx
budowa-wycieraczki-samochodowej
Budowa wycieraczki samochodowej
15 września, 2020
Typy mocowań wycieraczek samochodowych
27 października, 2020
co-zrobic-aby-nie-porysowac-szyby

co-zrobic-aby-nie-porysowac-szyby

To się zdarza. Rysy na szybie samochodowej pojawiają się między innymi wtedy, gdy zapominamy o wymianie wycieraczek. Porysowana przednia szyba utrudnia jazdę, a do tego fatalnie wygląda. Rysy na przedniej szybie, porysowane boczne szyby w aucie, porysowana tylna szyba – coś trzeba z tym zrobić.

Rysy na szybie samochodowej od wycieraczek

Rysy na szybie samochodowej od wycieraczek powstają w efekcie tarcia zużytych lub uszkodzonych piór o szklaną powierzchnię. Inne przyczyny zarysowań to niewłaściwe odszranianie w okresie zimowym (użycie niewłaściwego narzędzia), uderzenie o szybę w czasie szybkiej jazdy niewielkiego kamienia spod kół innego samochodu czy przejazd po leśnych ścieżkach, kiedy twarde gałęzie uderzają o szyby. Jednak w ogromnej większości przypadków porysowana szyba w samochodzie to skutek działania źle dobranych lub zużytych wycieraczek.

Rysy na szybie samochodowej przeszkadzają w kierowaniu pojazdem. Mogą być nawet powodem do zatrzymania do kontroli drogowej i wystawienia przez policję mandatu karnego lub zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Jeżeli wadliwe wycieraczki zostawiły rysy na przedniej lub tylnej szybie samochodu, to czas je wymienić – zaleca się wykonać tę czynność dwa razy do roku. Wydatki są niewielkie, a korzyści spore. To, kiedy wymieniamy wycieraczki, zależy także od częstotliwości użytkowania auta oraz warunków atmosferycznych, które towarzyszą nam podczas jazdy.

Zapobieganie porysowaniu szyb

Dbanie i kontrola stanu wycieraczek jest zalecana.  Rekomendujemy wymianę 2 razy w roku – czyli po lecie a przed okresem jesienno zimowym, oraz po zimie, a przed okresem wiosennym. Dlaczego? Ponieważ w okresie letnim wycieraczka narażona jest na działanie ciepła słonecznego i promieniowania UV, co wpływa na jakość gum. Natomiast po zimie, należy wymienić ze względu na opady śniegu, mróz i inne trudne warunki atmosferyczne.

 

Przydatne linki: 

Jak dobrać wycieraczki samochodowe – FAQ

Instrukcje montażu wycieraczek OXIMO

Dobierz wycieraczki do każdego samochodu

Wycieraczki do szyb dla samochodów osobowych i dostawczych

Wycieraczki do samochodów ciężarowych, autobusów

Wycieraczki do samochodów klasycznych

polski