fbpx
jak-wymienic-wycieraczki
Jak wymienić wycieraczki?
14 lipca, 2020
budowa-wycieraczki-samochodowej
Budowa wycieraczki samochodowej
15 września, 2020
jak-wybrac-wycieraczki-samochodowe

jak-wybrac-wycieraczki-samochodowe

Spośród niedocenianych, a jednocześnie najbardziej przydatnych elementów wyposażenia auta z całą pewnością wyróżnić można wycieraczki samochodowe. Pomimo ich niezwykłej użyteczności, mało kto zaprząta sobie nimi głowę na co dzień. Kiedy konieczna jest ich wymiana, raczej nie spędzamy godzin, przeszukując Internet w poszukiwaniu informacji o interesujących nas modelach. A szkoda, bo wycieraczki mogą się od siebie różnić nie tylko długością ramion czy producentem. Poniżej podpowiadamy więc, jak wybrać wycieraczki samochodowe.

 

Wycieraczka wycieraczce nierówna

Wbrew pozorom na rynku istnieje wiele rodzajów wycieraczek, nie mówiąc już o różnych producentach. Co prawda (czysto teoretycznie) wycieraczki nie różnią się od siebie zanadto w kwestii konstrukcji, jednakże istnieje wiele szczegółów, które mogą wypłynąć na takie cechy, jak wytrzymałość, aerodynamiczność lub zwyczajnie skuteczność. Ta różnica technologii wpływa również na ceny poszczególnych modeli. Rozpiętość w tym przypadku jest naprawdę duża. Najtańsze wycieraczki możemy dostać już w cenie kilkunastu złotych. Nie ma sensu rozpisywanie się nad ich wytrzymałością i skutecznością, gdyż z tym bywa bardzo różnie. Na jakiś czas i tak wystarczą, szczególnie w okresach, kiedy ilość opadów jest wyraźnie mniejsza. Najdroższe modele (przynajmniej w teorii) powinny wytrzymać nieco dłużej. O ile przyjmuje się, że pióra powinno się wymieniać mniej więcej co sześć miesięcy (w przypadku najtańszych modeli trochę częściej), to niektóre drogie wycieraczki mogą wytrzymać nawet koło roku. Jest to spora różnica w czasie oraz czasem w pieniądzach. Wydaje się, że nie trzeba wtedy marnować czasu na ciągłą wymianę piór, a skumulowane koszty tanich produktów przewyższają koszt kupienia jednego, ale porządnego modelu. Nie jest to regułą, dlatego trzeba uważać, żeby nie przepłacić. Najlepiej korzystać z produktów oferowanych przez znanych producentów, którzy wykorzystują w procesie produkcji wysokiej jakości materiały. Jednym z nich jest OXIMO. Jesteśmy polską marką, zachowująca podczas produkcji najwyższe standardy jakościowe, które na pewno doceni każdy kierowca.

 

Jakie wycieraczki do samochodu wybrać?

Pomimo że wszystkie wycieraczki samochodowe mogą się nam wydawać takie same, w rzeczywistości mogą się one od siebie znacznie odbiegać w kwestii konstrukcyjnej. Obecnie możemy wskazać trzy najważniejsze ich rodzaje. Różnią się one nie tylko zastosowanym materiałem, ale także sposobem działania i często skutecznością. Odpowiedź na pytanie „jak wybrać wycieraczki samochodowe” staje się coraz bardziej skomplikowana. Przede wszystkim powinniśmy zadać sobie pytanie o sposób, w jaki prowadzimy samochód. Im bardziej dynamiczna jazda, tym większego znaczenia nabiera aerodynamiczność naszych wycieraczek. Jeśli nie jesteśmy królami szos i preferujemy raczej spokojną jazdę po mieście, możemy ze spokojem wybrać klasyczne wycieraczki szkieletowe – seria WUS. Ich konstrukcji nie da się z niczym pomylić. Prócz właściwej wycieraczki przylegającej do szyby, składa się ona z pałąka, który w pewien sposób „spina” całą konstrukcję oraz przyciska ją do powierzchni szyby. Niewątpliwą zaletą tej konstrukcji jest jej wytrzymałość. Można ją stosować nawet do odgarniana większej ilości śniegu. Jej piętami achillesowymi są za to duże prędkości, podczas których jej masywność stawia duży opór powietrzu oraz podatność na korozję spowodowana zastosowaniem elementów metalowych.

Pierwszą z wad można wyeliminować poprzez zastosowanie modeli ze spojlerami (WUS, które również mamy w swojej ofercie), druga zaś jest obecnie niwelowana dzięki stosowaniu w naszych wycieraczkach wysokiej jakości ocynkowanej stali. Drugim rodzajem są wycieraczki bezszkieletowe – seria WU, oraz WA-WM. Jak sama nazwa może wskazywać – nie posiadają one charakterystycznego pałąka. Zamiast niego zastosowano wytrzymały plastik. Dzięki swojej płaskiej konstrukcji świetnie sprawdzają się w samochodach sportowych. Są dyskretne, lekkie, aerodynamiczne, ale nadal tak samo skuteczne. Dzięki ich konstrukcji w formie charakterystycznego „banana” doskonale przylegają do powierzchni szyby i skutecznie pozbywają się z niej zabrudzeń. Ich główną wadą może być cena, jednakże czasem warto zapłacić nieco więcej. Pamiętać też należy, że jeśli w naszym samochodzie fabrycznie zainstalowane były wycieraczki bezszkieletowe, możemy nie mieć możliwości wymiany ich na klasyczne, szkieletowe.

Trzeci rodzaj wycieraczek nazywanych hybrydowymi (seria WUH) stanowi połączenie cech swoich szkieletowych oraz bezszkieletowych pobratymców. Posiada on swego rodzaju pałąk, który jednak jest dobrze zintegrowany z resztą konstrukcji, a co za tym idzie – jest niemal niewidoczny. Konstrukcja jest więc odpowiednio usztywniona przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności i doskonałych możliwości przylegania do powierzchni. Ich niski profil pozwala dobrze spełniać zadania nawet podczas szybkiej jazdy na autostradzie. Poza tym wyglądają po prostu estetycznie. Wybór odpowiedniej wycieraczki do naszego samochodu nie zawsze powinien więc opierać się na cenie. Należy rozważyć wiele czynników, które mogą nawet zwiększyć komfort i bezpieczeństwo naszej jazdy.

 

Gdzie i jak kupić nowe wycieraczki?

Do zakupu nowych wycieraczek można podejść na kilka sposobów. Najpopularniejszy jest chyba ten najbardziej impulsywny. Kiedy zauważamy pierwsze objawy zużycia materiałów (takie jak kruszenie się piór, ich pofałdowanie, nierówna praca i smugi na szybie oraz głośne skrzypienie), po prostu idziemy do najbliższego sklepu i kupujemy nową, zazwyczaj sugerując się w dużej mierze ceną. W innym podejściu idziemy do sklepu motoryzacyjnego i zdajemy się całkowicie na opinię sprzedawcy – spośród przedstawionych nam opcji wybieramy tę, którą zarekomendował. Obecnie coraz większą popularność zdobywa również trzecia opcja – zakupy za pośrednictwem Internetu. Na naszej stronie można znaleźć dużą liczbę wycieraczek samochodowych do szyb wykonanych z najwyższej jakości materiałów z zastosowaniem najnowszych technologii. Bez problemu dopasujemy je do naszego auta przy pomocy wyszukiwarki, która na podstawie modelu samochodu oraz jego rocznika dobierze idealnie pasujące wycieraczki. Następnie wybrany model można zamówić z dostawą lub sprawdzić najbliższy autoryzowany sklep, w którym może się on znajdować.

 

Przydatne linki: 

Jak dobrać wycieraczki samochodowe – FAQ

Instrukcje montażu wycieraczek OXIMO

Dobierz wycieraczki do każdego samochodu

Wycieraczki do szyb dla samochodów osobowych i dostawczych

Wycieraczki do samochodów ciężarowych, autobusów

Wycieraczki do samochodów klasycznych

polski