Rodzaje wycieraczek do szyb

Wycieraczki samochodowe to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia auta. Ich ceny mocno się wahają. Najtańsze można kupić już za kilkanaście złotych, dlatego często są traktowane po macoszemu. Nie zmienia to faktu, że ich sprawne działanie znacząco wpływa na poprawę zarówno komfortu jazdy, jak i bezpieczeństwa. Warto więc podczas zakupu kierować się nie tylko ceną, ale także zwrócić uwagę na pewne elementy konstrukcyjne, które mogą usprawnić ich pracę i zwiększyć wytrzymałość. Aby ułatwić dokonanie wyboru, przedstawiamy ranking wycieraczek samochodowych.

 

Rodzaje wycieraczek samochodowych

Czasy, kiedy wycieraczka była tylko pałąkiem z gumką dawno minęły. Obecnie wraz z rozwojem technologii pióra są trwalsze, cichsze i dokładniejsze w czasie pracy. Prócz zastosowania coraz to nowocześniejszych materiałów, w samej konstrukcji niewiele się zmieniło.

Podstawowym, klasycznym typem są wycieraczki szkieletowe. Ich konstrukcja – guma przymocowana do metalowego pałąka sprawia, że są one niezwykle wytrzymałe. Wycieraczka jest mocno dociśnięta do szyby i radzi sobie nawet z dużą ilością śniegu. Elementy z metalu, które są najbardziej narażone na korozję, zazwyczaj są wzmacniane przez zastosowanie ocynku lub innych stopów metali takich jak High Carbon. Istnieje kilka rodzajów wycieraczek szkieletowych. Prócz klasycznych, o najprostszej konstrukcji (na przykład OXIMO seria WUS 500), w sprzedaży znajdują się również konstrukcje nieco bardziej skomplikowane, na przykład posiadające plastikowy spojler (OXIMO seria WUSP 550) zapewniający lepsze dociśnięcie do szyby podczas jazdy z większą prędkością. W sprzedaży dostępne są również modele z wbudowanym spryskiwaczem (na przykład OXIMO seria WUSPR 600).

Drugim najpopularniejszym rodzajem są wycieraczki bezszkieletowe (OXIMO seria WU). Ich cechą charakterystyczną jest mocno wygięty kształt, popularnie nazywany „banan”. W przypadku tej konstrukcji, pióra wycieraczki montowane są bezpośrednio do jej ramienia. Brak stelażu nadrabiany jest wytrzymałością i giętkością tworzywa, z którego są wykonane. Nie wpływa to negatywnie na siłę ich dociśnięcia do powierzchni szyby. Ich płaskie przyleganie świadczy o największej zalecie – stawiają mniejszy opór powietrzu, dlatego najlepiej je stosować, jeśli preferujemy dynamiczną jazdę. Sama konstrukcja sprawia, że wycieraczki są nieco mniej widoczne. Ich dużą zaletą jest także cichsza praca i nieco lepsze zbieranie wody. Wiąże się to jednak z trochę wyższą ceną. Typowym modelem oferowanym u naszych partnerów jest seria WU, które wykonane zostały z naturalnego kauczuku pokrytego silikonem.

Trzecim rodzajem są wycieraczki hybrydowe. Jak można wydedukować z samej nazwy, ich konstrukcja łączy elementy wycieraczek szkieletowych oraz płaskiej. Posiadają one nisko profilowy szkielet, który jest mniej zauważalny niż w przypadku klasycznej konstrukcji. Wykonane są z mocnego tworzywa sztucznego, które zapewnia pewny docisk i doskonałe właściwości usuwania wody. Przedstawicielem tej rodziny jest seria WUH stanowiący wytrzymałe połączenie polietylenu, poliwęglanu, kauczuku oraz silikonu.

 

Jak dobrać wycieraczki do naszego samochodu?

Wybór wycieraczek zależy przede wszystkim od naszych preferencji oraz możliwości finansowych. Przy odpowiedniej konserwacji, nawet najtańsze pióra są w stanie spełniać swoje funkcje. Pamiętać jednak należy, że jeśli w naszym samochodzie fabrycznie zamontowane zostały wycieraczki bezszkieletowe lub hybrydowe, ich wymiana na konstrukcję klasyczną może nie być możliwa. Jeśli nie mamy pewności, jaki typ wycieraczki najbardziej pasuje do naszego samochodu, możemy zasięgnąć porady ekspedienta w sklepie z częściami samochodowymi. Jeśli jednak wolelibyśmy zrobić to samodzielnie, nie wychodząc z domu, zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki (www.oximo.info). Wystarczy wpisać model samochodu oraz rocznik, aby otrzymać listę proponowanych modeli. Nasz wybór możemy od razu zamówić lub sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy sklep, w którym dany model można dostać od ręki, poprzez stronę www.oximo.pl/dystrybutorzy.

Nasze wycieraczki spełniają najwyższe normy jakościowe i wyróżniają się rozsądną ceną. W razie problemów z montażem, na oximo.pl/instrukcje-montazu/ znajdują się również filmy instruktażowe, które pomogą nawet największemu laikowi!

 

Przydatne linki: 

Jak dobrać wycieraczki samochodowe – FAQ

Instrukcje montażu wycieraczek OXIMO

Dobierz wycieraczki do każdego samochodu

Wycieraczki do szyb dla samochodów osobowych i dostawczych

Wycieraczki do samochodów ciężarowych, autobusów

Wycieraczki do samochodów klasycznych