fbpx

Jak zamontować wycieraczki samochodowe?

jak-dobrac-rozmiar-wycieraczek
Jak dobrać rozmiar wycieraczek
14 czerwca, 2020
jak-zamontowac-wycieraczki-samochodowe

jak-zamontowac-wycieraczki-samochodowe

Na bezpieczeństwo jazdy wpływ ma wiele czynników. Jakość nawierzchni, warunki atmosferyczne, nasze samopoczucie. Wśród potencjalnych niebezpieczeństw istnieją więc zarówno elementy, od nas całkowicie niezależne, jak i takie, na które mamy wpływ. Do tej drugiej kategorii zaliczamy chociażby stan techniczny samochodu, opony odpowiednie do warunków panujących na drodze oraz stan naszych wycieraczek. Ten ostatni, wydawałoby się, drobny element może być powodem sporych kłopotów. Jak zamontować wycieraczki samochodowe?

 

Wycieraczki samochodowe a kwestia bezpieczeństwa

Może się wydawać, że te pałąki, które przesuwają się nam przed oczami w czasie deszczu lub śniegu nie są specjalnie przydatne. Od czasu do czasu nas zdenerwują, kiedy zbyt intensywnie przesuną się po naszej przedniej szybie. O ile w momencie lekkiego letniego deszczyku lub zmywania płynu do czyszczenia szyb, faktycznie mogą się wydawać tylko peryferyjnym akcesorium, o tyle podczas jesiennych ulew lub zimowych, intensywnych opadów śniegu mogą nam uratować życie. Zabrudzona szyba powodująca kiepską widoczność może podczas jazdy doprowadzić do poważnego wypadku. Dlatego tak ważna jest ich regularna kontrola i wymiana w razie zauważenia już pierwszych oznak zużycia.

 

Po czym rozpoznać, że konieczna jest wymiana wycieraczek?

W miesiącach letnich diagnozowanie zużycia wycieraczek nie zawsze przychodzi nam do głowy. Jest to co prawda najbardziej deszczowa pora roku, ale są to zazwyczaj drobne opady i dzięki dobrej widoczności może się wydawać, że ich wpływ na nasze bezpieczeństwo jest minimalny. Należy jednak zachować czujność i zwracać uwagę na kilka ważnych oznak zużycia.

Przede wszystkim, jeśli działające wycieraczki pozostawiają wyraźne smugi w polu widzenia, na szybie pozostają pola niewytartej wody lub podczas działania wycieraczki wyraźnie piszczą, należy możliwie jak najszybciej dokonać ich wymiany. Według większości producentów, objawy te powinny pojawić się po około pół roku użytkowania. W tym okresie gumowy element, który styka się bezpośrednio z szybą, zazwyczaj jest już wypaczony. Oczywiście, na szybkość i wielkość zużycia ma wpływ między innymi temperatura otoczenia, poziom nasłonecznienia oraz częstość używania wycieraczek.

 

Jak zamontować wycieraczki samochodowe?

Co zrobić, kiedy już konieczne jest dokonanie zmiany? Zacząć trzeba oczywiście od kupna. Kiedy już go mamy, konieczne jest dokonanie właściwych działań. Najprościej jest iść do odpowiedniego salonu lub mechanika i zdać się na specjalistów. Jeśli jednak nie chcemy wydawać niepotrzebnie pieniędzy, całą operację możemy przeprowadzić samodzielnie. (Instrukcje montażu wycieraczek Oximo)

 

Etap pierwszy – demontaż starej wycieraczki

Z oczywistych względów, przed zamontowaniem nowego pióra, konieczne jest usunięcie starego. Aby to zrobić, w pierwszej kolejności należy stawić ramię wycieraczki w trybie serwisowym, oczywiście jeżeli dany pojazd posiada taką funkcję. Następnie konieczne jest podniesienie ramienia wycieraczki do pionu w zależności od rodzaju mocowania, który łączy ją z metalowym ramieniem, wypięcie starej zużytej wycieraczki. Należy to robić z wyczuciem, aby nie wypaczyć łączenia. Najbezpieczniej jest posłużyć się instrukcją montażu i demontażu.

 

Etap drugi – montowanie nowej wycieraczki

Sposób montażu jest uzależniony od typu łączenia, jakie występuje w naszym pojeździe. Po demontażu starej wycieraczki nową należy umieścić w tym samym miejscu. Mocowanie zazwyczaj ma formę prowadnicy. Po wszystkim należy delikatne opuścić metalowe ramię z wycieraczką na szybę. Istotne jest, aby robić to ostrożnie. Ramię montowane jest na sprężynie i nieumiejętne jego opuszczenie może skutkować nawet pęknięciem szyby. Po wymianie należy wyjść z ustawienia serwisowego wycieraczek.

 

Jak wybrać odpowiednią wycieraczkę do naszego samochodu?

Możemy wyróżnić kilka typów łączeń do mocowania wycieraczek. Zakup złego modelu może skutkować niemożnością jego instalacji w naszym samochodzie. Co za tym idzie? Tracimy zarówno czas, jak i pieniądze. Dobrze jest więc wcześniej sprawdzić, jakiego typu łączenie znajduje się w naszym samochodzie. Jeżeli nie wiemy jaki rodzaj mocowania mamy, to wystarczy zmierzyć długość i w takich sytuacjach najlepiej zakupić specjalne pióra uniwersalne, które posiadają kilka adapterów. Za ich pomocą będziemy mogli nowe pióra wycieraczki do ramienia w samochodzie.

Samodzielna wymiana wycieraczek, choć wydawać się może skomplikowana, w praktyce nie jest wcale czynnością niemożliwą do wykonania. Nawet laik po krótkim instruktażu powinien móc we własnym zakresie zmienić wysłużony element. Najważniejsze to dobranie odpowiedniej długości piór oraz typu mocowania. Jeśli w aucie znajduje się niestandardowy typ łączenia, warto dokładnie sprawdzić jaki to typ mocowania lub zaopatrzyć się w wycieraczki uniwersalne z różnymi adapterami. Wycieraczki do wszystkich typów mocowań, zakupić można w naszej sieci dystrybucyjnej dostępnej na stronie www.oximo.pl. Znajduje się tam również wyszukiwarka doboru produktu oraz filmy instruktażowe, które pozwalają na zapoznanie się ze sposobami montażu poszczególnych rodzajów wycieraczek od strony praktycznej.

 

Przydatne linki: 

Jak dobrać wycieraczki samochodowe – FAQ

Instrukcje montażu wycieraczek OXIMO

Dobierz wycieraczki do każdego samochodu

Wycieraczki do szyb dla samochodów osobowych i dostawczych

Wycieraczki do samochodów ciężarowych, autobusów

Wycieraczki do samochodów klasycznych

polski