fbpx

Jak wybrać najlepsze wycieraczki do szyb? Porady i wskazówki

Katalog części TecDoc OXIMO wycieraczki samochodowe
Wycieraczki OXIMO są w TecDoc – największej bazie skatalogowanych części do samochodów
22 kwietnia, 2022
OXIMO headquaters
Zawiadomienie o zmianie formy prawnej OXIMO
6 czerwca, 2022
Najlepsze wycieraczki samochodowe do szyb

Wycieraczki samochodowe mają kluczowy wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Jeśli są sprawne, wydajne i odpowiednio dobrane do samochodu, umożliwiają oczyszczanie szyb w każdych warunkach pogodowych. Pozwalają też właściwie pracować zaawansowanym systemom bezpieczeństwa, które wykorzystują czujniki, umieszczone za przednią szybą. Doradzimy, na co zwrócić uwagę przy zakupie wycieraczek samochodowych.

Sprawny układ oczyszczania przedniej i tylnej szyby jest potrzebny kierowcy przez cały rok. Układ zaprojektowano do tego, aby usuwał z szyby wodę i wszelakiej maści zanieczyszczenia, jakie mogą się na niej znaleźć w trakcie jazdy lub postoju.

„Koniem roboczym” układu oczyszczania szyb są wycieraczki samochodowe, które wykonują najcięższą pracę i są narażone na uszkodzenia i zużycie. Wycieraczki samochodowe potrzebują wsparcia ze strony dobrego płynu do spryskiwaczy. Jednak nawet najlepszy płyn do spryskiwaczy, w połączeniu ze słabymi wycieraczkami, nie pozwoli na skuteczne oczyszczanie szyb.

Dobór wycieraczek. Precyzyjny wybór długości ma  kluczowe znaczenie – zwłaszcza w przypadku nowych samochodów

Każdy producent samochodu określa długość piór wycieraczek, jakie powinny być stosowane w danym modelu auta. Długość piór jest dobrana tak, aby wycieraczki optymalnie oczyszczały, jak największą powierzchnię szyby auta.

W sprzedaży można znaleźć mnóstwo modeli wycieraczek uniwersalnych. Ich rozmiar jest optymalny, czyli pióra wycieraczek są o kilka milimetrów krótsze albo o kilka milimetrów dłuższe, od rozmiarów zalecanych przez producenta samochodu. Dlaczego? Dlatego, aby obniżyć koszty produkcji i dopasować jeden model wycieraczki (jedną popularną długość pióra) do kilkudziesięciu (albo więcej) modeli samochodów, będących na rynku.

Zamontowanie wycieraczek o zbyt długich ramionach – jaki może mieć skutek?

 • podczas pracy pióra wycieraczek mogą się ze sobą zderzać, powodując uszkodzenia,
 • wycieraczki mogą wychodzić poza krawędź szyby i zawadzać o listwę ozdobną albo inny element otoczenia szyby. Przez to ich pióra będą ulegać uszkodzeniom, a same wycieraczki będą się podnosić i odrywać od szyby. A to oczywiście sprawi, że nie będą w stanie skutecznie oczyszczać jej powierzchni.

Zamontowanie wycieraczek o zbyt krótkich ramionach – jaki może mieć skutek?

 • pewna część szyby nie będzie oczyszczana podczas pracy wycieraczek. A zatem, w pewnym stopniu, zmniejsza się pole widzenia kierowcy,
 • niekiedy niewielki fragment nieoczyszczonej szyby może rozpraszać kierowcę w trakcie jazdy.

W starszych samochodach bardzo niewielkie różnice w długości wycieraczek można jeszcze zaakceptować. Ale w nowych samochodach – już nie. Dlaczego?

 • w nowoczesnych samochodach stosuje się czujniki, zamontowane za przednią szybą. Na przykład kamery systemów wsparcia kierowcy, wchodzące w skład układu ADAS. Ich zadaniem jest między innymi obserwacja przestrzeni przed autem, obserwacja znaków drogowych, a także pasa ruchu. Kamery umieszczone są na krańcach szyby (górnym i ewentualnie bocznym), aby zapewnić ich obiektywom jak najlepszą widoczność, a równocześnie, żeby same kamery nie zmniejszały pola widoczności kierowcy. Zbyt krótkie ramię wycieraczki samochodowej może sprawić, że szyba przed obiektywami kamer będzie niedoczyszczona. I przez to, nie będą one mogły działać we właściwy sposób. Co to może oznaczać w praktyce? Zaburzone działanie systemu przeciwzderzeniowego, układu ostrzegającego o opuszczeniu pasa ruchu i wielu innych,
 • podobnie sprawa wygląda z czujnikami, np. czujnikiem deszczu, który również jest montowany w górnej części szyby i może działać właściwie tylko wtedy, gdy szyba przed nim jest odpowiednio oczyszczona. Gdy szyba jest zabrudzona – czujnik nie może aktywować pracy wycieraczek i ustawić odpowiedniej prędkości ich pracy.

Dobór wycieraczek – właściwe mocowanie

Niestety, nie ma jednego, uniwersalnego sposobu mocowania wycieraczek samochodowych we wszystkich modelach aut. Producenci samochodów stosują bowiem, kilkanaście różnych mocowań wycieraczek.

Należy zwrócić na to uwagę – i przed zakupem wycieraczek samochodowych sprawdzić, jaki system jest stosowany w naszym aucie.

Producenci wycieraczek dołączają do niektórych serii swoich produktów różne adaptery, pozwalające na ich montaż, bez względu na zastosowany przez producenta auta rodzaj zamocowania wycieraczki. W Oximo takie rozwiązanie znajdziemy w wycieraczkach bezszkieletowych Multi-type.

Najlepiej jednak wybierać wycieraczki dedykowane do danego modelu. Wtedy ich długość będzie idealnie dobrana, a mocowanie będzie idealnie pasować. Dzięki temu każdy kierowca z łatwością samodzielnie zamontuje nowe wycieraczki, zgodnie z instrukcją na opakowaniu lub na YouTube. Firma Oximo oferuje wyszukiwarkę doboru wycieraczek do szyb, która idealnie dopasuje model wycieraczki do konkretnego modelu samochodu.

Dobór wycieraczek – jakość. Czy tylko najdroższe, markowe wycieraczki są trwałe i dobrze wykonane?

Czym charakteryzują się dobre wycieraczki? Mają odpowiednią długość, idealne dopasowanie mocowania, są trwałe, pracują w efektywny sposób (skutecznie zgarniając wodę, śnieg i zanieczyszczenia), zapewniają właściwy docisk do szyby, są wykonane z odpowiednich materiałów, a także są ciche i odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Czy takie zalety mają tylko markowe, a co za tym idzie, bardzo drogie wycieraczki samochodowe? Nie. Oximo oferuje wycieraczki samochodowe dobrej jakości, które mieszczą się w średnim segmencie cenowym. To najlepsze rozwiązanie dla tych kierowców, którzy oczekują wysokiej jakości i wysokiej efektywności pracy wycieraczek, za niewygórowaną cenę.

Możemy pochwalić się tym, że

 • Mamy w ofercie wycieraczki, dopasowane do ponad 68 000 pojazdów.
 • Stosujemy wysokiej jakości materiał do produkcji piór, np. kauczuk naturalny (zapewnia cichą pracę pióra), łącząc je z różnej maści dodatkami, zwiększającymi skuteczność lub trwałość (silikon, teflon).
 • Stosujemy dobrą jakościowo, ocynkowaną stal, która zapewnia odporność na korozję i właściwy docisk wycieraczki do szyby (to element wzmacniający i równocześnie, sprężynujący).
 • Nie bez znaczenia jest też jakość elementów z tworzywa, które odpowiadają za właściwe zamocowanie wycieraczki do metalowych ramion.

Trzeba pamiętać o tym, że wycieraczki zużywają się w trakcie pracy. Ich producenci zalecają ich wymianę zwykle 2 razy w roku. Dlatego wybieranie wycieraczek ze średniej grupy cenowej jest najbardziej opłacalne. Można dzięki temu korzystać z dobrych, polskich wycieraczek przez maksymalny czas, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów.

Podsumowanie – jak najlepiej wybrać wycieraczki do samochodu?

 • warto wybierać wycieraczki dedykowane do danego modelu (zgodne z referencjami), co daje pewność, że ich profil, mocowanie i długość będą idealnie pasować do danego modelu samochodu,
 • warto zwracać uwagę na jakość, która jest zazwyczaj potwierdzana uzyskiwaniem różnej maści certyfikatów,
 • warto wybierać nowoczesne wycieraczki płaskie albo hybrydowe. Są one bardziej aerodynamiczne, lepiej przylegają do szyby i do tego ładniej się prezentują,
 • warto wspierać polskich producentów.
polski