fbpx
Go To Brand
26 marca, 2021
Wpływ temperatury na wycieraczki samochodowe
16 czerwca, 2021

Płyn do spryskiwaczy samochodowych – dlaczego jest ważny i jaki wybrać?

Płyn do spryskiwaczy samochodowych jest ważny z wielu względów. Przede wszystkim zapewnia on poślizg wycieraczkom samochodowym, które dzięki temu są w stanie sprawniej i dokładniej oczyszczać szyby, niezależnie od tego, jakie zanieczyszczenia się na nich znajdują. Współczynnik tarcia dla suchej szyby jest nawet 25-krotnie większy, niż dla szyby zwilżonej. Ogromną zaletą dobrego płynu do spryskiwaczy jest to, że w sprawia on, że szyby nie zostaną porysowane przez wycieraczki, a brud ulegnie szybkiemu wyczyszczeniu. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że czysta, nieporysowana szyba, sprawne wycieraczki oraz dobrej jakości płyn do spryskiwaczy samochodowych to trio niezawodnej widoczności, która jest szalenie istotna w trakcie jazdy autem. Warto jednak pamiętać o kilku drobnych kwestiach, które mogą okazać się kluczowe w działaniu całego tego systemu. 

Dlaczego dysze spryskiwaczy muszą być odpowiednio ustawione?

Jedną z tego typu drobnych kwestii jest odpowiednie ustawienie dyszy do spryskiwaczy samochodowych, które będą dozować płyn. Jak zatem ustawić dysze spryskiwaczy? Najlepiej zrobić to w ten sposób, aby płyn lany był na środek szyby, skąd zostanie rozprowadzony przez wycieraczki. Warto mieć świadomość tego, że im szybciej się jedzie, tym szybciej strumień z płynem opada na szybę, co może skutkować tym, że będzie on opadał w miejscach, do których nie sięgają już wycieraczki. Z biegiem czasu i tak będzie konieczne wyregulowanie dysz spryskiwaczy.

Jak ustawić prawidłowo dysze do spryskiwaczy?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak ustawić prawidłowo dysze do spryskiwaczy w samochodzie. Nie jest to trudne zadanie. Spryskiwacze, a raczej ich dysze, powinny być ustawione w taki sposób, aby płyn trafiał na przednią szybę, a nie pod nią lub na dach czy też na samochód za nami 🙂 Dzięki temu będzie możliwe wyczyszczenie szyby przez wycieraczki ze wszystkich zanieczyszczeń w akompaniamencie płynu do spryskiwaczy. Dobrym ustawieniem będzie takie, w którym płyn do spryskiwaczy będzie się lał na sam środek szyby. Ciekawym rozwiązaniem może być również zastosowanie mgłowych spryskiwaczy, które rozwiązują problem ustawiania dysz raz na zawsze. Dzięki nim płyn będzie rozprowadzony na szybie w sposób równomierny. Poszukaj w sieci czy do Twojego samochodu można zamontować spryskiwacze mgłowe.

Do ustawienia dysz spryskiwaczy będziesz potrzebować: igły/drucika, drugiej osoby, płyn do spryskiwaczy w zbiorniku. Zaczynamy:
a) Spryskaj szybę przednią podczas postoju auta i zobacz gdzie trafia płyn z dysz spryskiwaczy.
b) Jeśli płyn nie trafia w szybę jak na ilustracji, dokonaj regulacji dysz za pomocą igły. Używając igły, delikatnie spróbuj włożyć ją w otwór dyszy. Igła powinna wejść bez problemu, nie należy jej wciskać na siłę. Po włożeniu igły delikatnie przesuń dyszę w pożądanym kierunku. Słowo klucz mikroregulacja 🙂
c) Powtórz ten proces na wszystkich dyszach spryskiwaczy, które wymagają regulacji.
d) Poproś pomocnika o ponowne użycie spryskiwaczy przedniej szyby. Upewnij się, że płyn trafia w szybę we właściwe miejsca.
e)

dysze spryskiwaczy szyby przedniej - regulacja

Jaki płyn do spryskiwaczy wybrać?

A jaki płyn do spryskiwaczy wybrać, aby być zadowolonym z jego działania? Mamy świadomość tego, że trzeba mieć inny płyn na zimę, a inny na lato. Oczywiście latem można używać płynu zimowego, warto przy okazji pamiętać,  że jego zapach jest zdecydowanie mniej przyjemny i może drażnić nozdrza. Warto również podkreślić, aby w trakcie zimy nie używać płynu letniego, ponieważ będzie on zamarzał w temperaturach poniżej 00C co może nawet skutkować pęknięciem zbiornika na płyn do spryskiwaczy. Jeżeli chcesz, to możesz używać płynów skoncentrowanych, które są równie dobre, a do tego można tak dobrać ich stężenie, aby nie zamarzały do określonej temperatury.


Jakie wycieraczki samochodowe wybrać?

Można wymienić trzy rodzaje wycieraczek samochodowych –  hybrydowe, tradycyjne oraz płaskie. Od Twoich preferencji będzie zależeć, które typy bardziej przypadną Ci do gustu, które z wycieraczek się lepiej sprawdzają. Postaw na wycieraczki, które są dobrej jakości. Oznacza to, że zdecydowanie należy trzymać się z daleka od wycieraczek, które są bardzo tanie i zostały wykonane ze słabych, niewytrzymałych materiałów. Na stronie www.oximo.info znajdziesz informacje na temat wycieraczek, które będą pasowały do twojego modelu auta. Wystarczy tylko, że podasz markę i model samochodu i dostaniesz spis wycieraczek, które świetnie się u Ciebie sprawdzą.

Co jaki czas wymieniać wycieraczki w samochodzie?

Wiele osób zastanawia się nad tym, co jaki czas wymieniać wycieraczki w swoim samochodzie. Wycieraczki należą do części eksploatacyjnych samochodu, co oznacza, że z czasem ulegają naturalnemu zużyciu i w związku z tym należy je okresowo wymieniać. Częstotliwość takich wymian zależy przede wszystkim od rodzaju wycieraczek i intensywności eksploatacji auta. Przeważnie wymieniamy je dwa razy do roku – przed oraz po miesiącach zimowych, podczas których wycieraczki są narażone na większe zużycie.

polski