Wpływ temperatury na wycieraczki samochodowe

Wycieraczki samochodowe mają niepozorny wygląd i niewielkie wymiary, jednak pełnią funkcje istotne dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Ich podstawowym zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń z szyby, co pozwala zapewnić kierowcy dobrą widoczność. Są niezbędne przez 12 miesięcy w roku, ale ich efektywność może ulegać zmianie zależnie od warunków pogodowych. Jak wpływa na ich pracę temperatura?

Dlaczego sprawność wycieraczek samochodowych ma znaczenie?

Zastanawiając się nad wpływem warunków środowiskowych na pracę wycieraczek samochodowych, warto zacząć od podkreślenia ich istotnej roli. W samochodzie każdy element został zaprojektowany tak, aby poprawiał bezpieczeństwo i komfort jazdy. Nietrudno się o tym przekonać, prowadząc pojazd w ulewnym deszczu lub podczas intensywnych opadów śniegu.

Liczba samochodów na drogach rośnie, podobnie jak wzrastają też ich maksymalne prędkości. Dlatego najmniejszy detal może być potencjalną przyczyną poważnego w skutkach wypadku. Sprawne wycieraczki nie tylko usuwają wodę i śnieg z szyb samochodowych. Są też niezbędne, gdy pokryją je kurz lub cząsteczki roślin i owadów rozbijających się na szybach podczas jazdy. Wszystkie te potencjalne rozpraszacze można usunąć za pomocą płynu ze spryskiwaczy i skutecznie działających wycieraczek.

Czy pióra wycieraczek są odporne na zmiany temperatury?

Aby wycieraczki efektywnie zbierały zanieczyszczenia z szyby, muszą być odpowiednio elastyczne i dopasowane do powierzchni. Tworzywem, które pozwala spełnić te kryteria, jest naturalna lub syntetyczna guma i to właśnie z niej produkuje się pióra wycieraczek. Niestety nie jest to materiał idealny. O tym, że zmienia on swoje właściwości pod wpływem temperatury, przekonali się już producenci opon samochodowych. Dlatego nie tylko produkują ogumienie letnie i zimowe, ale też zalecają kierowcom jego regularną zmianę w zależności od pory roku.

W przypadku wycieraczek samochodowych trudno o modele sezonowe. Dlatego trzeba się przygotować na to, że latem i zimą będą one pracować nieco inaczej. Dysponując odpowiednią wiedzą, kierowca może postępować tak, aby wydłużyć żywotność i poprawić sprawność tego elementu wyposażenia.

Jaka temperatura wpływa na wycieraczki samochodowe?

Na właściwości i stan gumy, z której są wykonane pióra wycieraczek, mają wpływ zarówno niskie, jak i wysokie temperatury. Pod ich wpływem zmienia się twardość materiału, a w konsekwencji, jego elastyczność i dokładność czyszczenia powierzchni. Latem szyba samochodowa nagrzewa się do temperatur powyżej 50°C. W takich warunkach guma mięknie i jest bardziej podatna na odkształcanie się. Zimą struktura piór twardnieje, a częstym zjawiskiem jest ich przymarzanie do szyby. Na skutek odrywania mogą ulegać wyszczerbianiu. W następstwie wycieraczki nie przylegają na całej powierzchni, pozostawiając smugi. Niskie temperatury i zamarzanie szkodzą też mechanizmowi konstrukcji. Próba uruchomienia wycieraczek kończy się wówczas uszkodzeniem mechanizmu i koniecznością jego wymiany.

Wiedząc jak temperatura wpływa na wycieraczki samochodowe, można zabezpieczyć się przed jej działaniem, przedłużając żywotność tego elementu wyposażenia lub poprawiając jego efektywność. Latem, podczas dłuższego parkowania, starać się parkować w zacienionym miejscu. Zimą niezbędne jest wcześniejsze oczyszczenie szyby z lodu za pomocą skrobaczki lub odmrażacza. Jeśli Twój pojazd ma ogrzewanie szyb, to nie zawahaj się z niego skorzystać. Lód sam stopnieje.

Pamiętaj, wycieraczki to część eksploatacyjna, którą należy wymieniać dość często. Najlepszą możliwą jakość wycierania wycieraczka zapewnia przez ok. pół roku. Odpowiada to ok. 500 tysięcy cykli wycierania. Uszkodzona wycieraczka, nie tylko wpływa na aktywne bezpieczeństwo ale także może porysować szybę samochodową, która do tanich części nie należy.

 

Zobacz też:

Jak dobrać i zamontować wycieraczki?

Hotel nad morzem Władysławowo